شیوه انتخاب ورق های ام دی اف

 

 

  • نوع ورق

از مهم­ ترین عوامل انتخاب یک ورق ام دی اف نوع ورق می باشد. همان طور که در مطالب اخیر توضیح داده شد، میتوان از نئوپان، ورق ملامینه، هایگلاس و یا پلی گلاس استفاده نمود. اینکه مثلا برای ساخت کابینت چه نوع ورقی انتخاب شود بسته به نوع کاربرد متفاوت است.برای مثال برای ساخت کتابخانه کوچک، چون نیاز به حمل و نقل است، انتخاب نئوپان روکش دار انتخاب بهتری باشد. چون از استحکتم قابل قبولی برخوردار است و حمل و نقل آسان تری دارد. برای کابینت معمولا از ورق های ام دی اف برای بدنه کابینت وبرای درب کابینت ها از ورق هایگلاس استفاده می شود.

 

  • رنگ ورق

یکی دیگر از عوامل انتخاب رنگ ورق هاست. در ورق های ام دی اف ملامینه، معمولا تمامی رنگ ها به یک قیمت هستند. اما در ورق های هایگلاس رنگ ها به سه دسته مختلف تقسیم می شوند. رنگ های ساده مثل سفید، طوسی، کرم و قرمز و  از رنگ های ساده به حساب می آیند.

که میتوانند مات یا شفاف باشند و با قیمت پایه محاسبه می شوند. از رنگ های گروه دوم میتوان به رنگ های طرح چوب اشاره کرد. که معمولا اختلاف قیمت 50 تا 90 هزار تومانی (بسته به توع برند) با قیمت پایه دارند. از رنگ های گروه سوم می توان به رنگ های اکلیل دار و برجسته اشاره کرد. که از لحاظ قیمتی اختلاف 50 تا 90 هزار تومانی (بسته به توع برند) با گروه دوم دارند.

 

  • مغز ورق

از عوامل دیگر میتوان به مغز ورق اشاره کرد. مغز ورق های ایرانی در مقایسه با مغز ورق های خارجی از قوام کمتری برخوردار است. برند های آرین سینا، آرتا، گلستان ، پویا و ایزوفام خود تولید کننده مغز ورق ها در ایران هستند.

برند های سیام، کاستامانو، گلاس پن و ادونس نیز مغز های خارجی با کیفیت مرغوب تولید می کنند. البته برندهای ایرانی همچون فرامید از مغز خارجی برای ورق های خود استفاده می کنند. مغز با کیفیت در قیمت نهایی ورق تاثیر گذار است.

 

  • دانسیته

از دیگر عوامل مهم در انتخاب ورق می توان به دانسیته اشاره کرد. دانسیته در اصل میزان فشردگی ورق یا چگالی ورق می باشد که در قدرت و قوام ورق تاثیر به سزایی دارد، برند های با قیمت میانه بازار معمولا با دانسیته 650 عرضه میشوند که از قدرت نسبتا خوبی بر خوردار است.

 

  • انتخاب ورق مناسب برای بدنه

نکته دیگر اینکه معمولا برای قسمت های بدنه کابینتها از ورق های ملامینه سفید براق استفاده می شود. که باعث بهینه شدن قیمت می شود. معمولا ورق های سفید ارزان ترین ام دی اف های بازار می باشند. و در هر ورق در حدود 100 تا 150 هزار تومان با ورق های ملامینه رنگی اختلاف قیمت دارند. به عنوان مثال در پروژه ای با 10 ورق 1،500،000 تومان اختلاف قیمتی ایجاد می کنند.

 

  • انتخاب ورق مناسب سی ان سی

نکته بسیار مهم در انتخاب ورق خام ام دی اف اینکه آیا ورق CNC میشود شود یا خیر. در صورت نیاز به CNC بسیار مهم است که دانسیته ورق بسیار بالا باشد. معمولا مغز های تولید شده در ایران این توانایی را ندارند. بنابراین باید ورق های خارجی نظیر سیام یا واناچای انتخاب شوند.

 

  • ضخامت ورق

از عوامل مهم دیگر انتخاب ورق می توان به قطر ورق اشاره کرد. معمولا قطر ورق های ام دی اف برابر با 1.6 سانتیمتر یا 16 میلیمتر می باشد. این ورق ها در سایز های 6، 8، 12، 16، 18 و 25 میلیمتر تولید می شود.

 

  • ابعاد ورق

ابعاد ورق های هم نوع ام دی اف معمولا یکی هستند. به عنوان مثال ورق های بزرگ ام دی اف ابعادی برابر با 366 در 183 سانتیمتر دارند. ابعاد ورق های هایگلاس 122 در 280 سانتیمتر مربع می باشد. البته استثتا هم وجود دارد به عنوان مثال ورق های ملامینه گلستان 280 در 210 سانتیمتر می باشند. یا ورق های بزرگ برند فرامید 183 در 280 سانتیمتر می باشند.

 
 
 

هرگونه سوالی دارید، همین حالا در واتس اپ یا اینستاگرام بپرسید!

اینستاگرام