تاریخچه ورقMDF

 

از روزگاران گذشته، همواره انسان برای بهره گیری از منابع طبیعی و به منظور افزایش آسایش و رفاه خود و خانواده اش، اقدام به استفاده از انواع چوب و ورق ها و الوارهای چوبی کرده است. البته این نیز قابل توجه است که طی سال های بسیار طولانی از دوره های مختلف زندگی بشری، استفاده بی رویه از چوب، ورق های چوبی و الوار باعث از بین رفتن جنگل ها و حتی نابودی اکوسیستم طبیعی نیز شده است. در این میان و با توجه به این اوصاف، ورق ام دی اف یکی از بهترین محصولات ابداع شده توسط بشر است که به خوبی جایگاه و موقعیت خود در زندگی انسان ها را یافته و البته رضایتمندی خانواده های و مصرف کننده هایش را نیز جلب کرده است.

صنعت تخته فیبر یکی از صنایع نسبتا جدید در زمینه صنایع چوب است، به طوری که تخته فیبر نخستین بار به عنوان یکی از محصولات فرعی صنعت کاغذ توسعه پیدا کرد که علت آن هم تلاش هایی در جهت یافتن کاربردی مناسب برای حجم قابل توجهی از زواید روی الک در فرایند مکانیکی تهیه خمیر کاغذ بود که سرانجام در سال ۱۸۹۸ منجر به ایجاد یک کارخانه تولید تخته فیبر عایق در انگلستان شد.

اولین کارخانه MDF (تخته فیبر با دانسیته متوسط) در سال ۱۹۶۵ در شهر دپوزیت ایالت نیویورک ساخته شد که محصول خود را با نام تجاری (بارابورد) به بازار عرضه کرد. بعد از آن به دلیل تحولی که این صنعت در استفاده از ضایعات چوبی ایجاد کرد بسیار گسترش یافت. به طوری که امروزه حتی بازار سایر اوراق فشرده چوبی نظیر تخته خرده چوب و… را تحت تاثیر قرار داده است.

اولین کارخانجات تخته فیبر ایران در دهه ۱۳۴۰ با نام ( فیبر رویال) در بندر انزلی و ( فیبر بابلسر) به بهره برداری رسید. نخستین کارخانه تولید MDF ایران در بهار ۱۳۸۳ با نام ( صنایع چوب خزر) به بهره برداری رسید. قابل ذکر است که بزرگترین کارخانه تولیدMDF جهان از ماده اولیه باگاس با ظرفیت ۴۰۰۰۰۰ تن در آینده در خوزستان به بهره برداری خواهد رسید که زمینه عظیمی برای صادرات این محصول استراتژیک فراهم می آید.

 

تولیدکنندگان

مصرف ام دی اف در ایران از سال های طولانی گذشته آغاز و به سرعت فراگیر و رونق یافته است. این محصول در ابتدا به هر دو صورت خام و روکش شده و عمدتا از کشورهای ترکیه, اندونزی, روسیه, اسپانیا, ایتالیا, آلمان, اتریش, فنلاند, و … وارد می شد. البته محصولات ترکیه و اندونزی به علت قیمت کمتر نسبت به سایرین و کیفیت نسبتا قابل قبول طرفداران بیشتری در بازار فعلی ایران دارند. واردات دارای محاسن و معایب بسیار زیادی بوده و هست. مقطعی و فصلی بودن واردات و عدم پشتیبانی لازم باعث گردید طی سالهای گذشته در داخل کشور برخی از کارخانه ها و تولید کنندگان بزرگ در صنعت سلولزی اقدام به راه اندازی سیستم ها و خطوط تولید مستقیم ورق های خام و روکش زن ام دی اف کرده اند که این بهترین راه و درمان برای بازار مصرف این محصول استراتژیک در صنعت چوب کشور است.

 

 
 
 

هرگونه سوالی دارید، همین حالا در واتس اپ یا اینستاگرام بپرسید!

اینستاگرام