ام دی اف چیست؟

 

ورق ام دی اف

ورق ام دی اف یا  MDF  به طور مخفف برای تخته خرده چوب نیمه متراکم (Medium Density Fiberboard  ) به کار می رود زیرا فرآیند تولید آن بسیار مشابه تخته فیبر است.تفاوت میان این دو یعنی تخته فیبر و ام دی اف در اندازه ذرات چوبی است که در ساخت آن ها به کار می رود.
تخته فیبر را ذرات به نسبت درشت تری تشکیل می دهند در حالی که تخته ام دی اف را ذراتی در مقیاس خاک اره تشکیل می دهد.

روش ساخت

به طور کلی ورق ام دی اف به همان روشی که یک فیبر ساخته شده است تولید می گردد.

در این روش پس از چسباندن بافت های چوب به وسیله یک نوع ماده صمغ مانند(رزین) به یکدیگر، تخته تشکیل میشود که انرا در معرض فشار و حرارت قرار می دهند که باعث افزایش استحکام ، مقاومت در برابر آتش و نفوذ ناپذیری این محصول نسبت به چوب نرم میشود.

همچنین ام دی اف قابلیت ماشین کاری بالایی نیز دارد که قبل از این تنها چوبهای سخت قابلیت کارهای مکانیکی و ماشین کاری را دارا بودند.ام دی اف ها به طور معمول دارای ضخامتی از ۳تا ۴۰میلیمتر می باشند.سپس تخته ها را پس از خشک شدن، در اندازه های موردنیاز و تعیین شده برش می دهند.

صمغ مورد استفاده در این تخته ها سمی است و از آنجا که ذرات تشکیل دهنده آن بسیار ریز هستند به راحتی از طریق سیستم تنفسی به داخل بدن راه پیدا می کنند.
بنابراین به جهت حفظ سلامتی ورق ام دی اف باید در محیطی با تهویه مناسب و یا محیطی با سیستم جذب گرد و غبار برش داده شوند

انواع جنس در ساخت ام دی اف

در جهان بیشتر ام دی اف ها بر پایه چوب و از چوبهای نرم مثل درخت کاج تهیه می شوند.امروزه علاوه بر چوبهای نرم از دیگر مواد نظیر ساقه غلات ، برنج ، نی ، نیشکر ،چوبها و کاغذهای غیر قابل مصرف و … برای تهیه تخته صنعتی استفاده می شود.

ام دی اف تولیدی از چوب دارای کیفیت بهتری از سایر انواع ام دی اف می باشد. ام دی اف تهیه شده از باگاس نیشکر نیز از قاعده مستثنی نیست ولی از نظر کیفی در سطح جهانی در رده چوب طبقه بندی می شود.

 

 

مقایسه ورق ام دی اف با نئوپان

ام دی اف در مقایسه با نئوپان، دارای جرم یکنواخت تری در سطح ورق است همچنین از صافی سطح و قابلیت سنباده زنی و اصلاح سطح برخوردار است ام دی اف به صورت خام و روکش شده به بازار عرضه می گردد.

ام دی افهای مسطح در ساخت مبلمان اداری ، کابینت ، تزئینات داخلی چوبی کاربرد فراوان دارند.

تاریخچه ورق ام دی اف را اینجا بخوانید.
 
 
 

هرگونه سوالی دارید، همین حالا در واتس اپ یا اینستاگرام بپرسید!

اینستاگرام